link

Adınıza Kayıtlı Kaç Hat Var Öğrenin?

Adıma Kayıtlı Kaç Hat Var?

Son yıllardaki kişilerden habersiz üzerine açılan hatlar yüzünden bir çok kişi dolandırıldı veya kandırıldı. BTK bunun üzerine bir çalışma başlattı artık üzerinize kayıtlı kaç tane hat varsa görebileceksiniz ve gerekli işlemleri yapabileceksiniz.

Bilgi Teknoloji Kurumu’ndan önemli bir hizmet daha…

BTK son yıllarda vatandaştan izinsiz, vatandaşın adına açılan hatlarla ilgili bir çalışma başlattı. Bu çalışmaya göre, sizden izinsiz olarak, kimlik bilgilerini kullanarak adınıza hat açılıp açılmadığını öğrenebileceksiniz.
BTK’nın internet sitesinden verdiği hizmet için TC Kimlik Numarası ve size ait cep telefonu numarasının bilinmesi gerekiyor.

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suiistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkânı bulunuyor.

uzerime-kac-hat-var

ADINIZA KAYITLI HAT VAR MI ? TIKAYIN ÖĞRENİN

 

Geçmişe yönelik olarak neler yapılabilir sorusunun cevaplarından birisi bu yazımızda. Geçmişte, sizin adınıza açılan GSM numaralarını görmek içiş Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK Bir servis hazırladı. Bu servis, TC kimlik numarası ile adınıza açılan hatları gösteriyor. Şimdi bu servisin nasıl kullanıldığını adım adım anlatalım.

1. Adım
Öncelikle söz konusu servisin sunulduğu https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ isimli resmi siteye gidiyoruz.

2. Adım
Sonraki adımda, TC kimlik numarası, şu anda kullanılan telefon numarası ve kullanılan operatörü seçiyoruz.

3. Adım
Sistem, ikinci adımda girdiğimiz cep telefonu numaramıza bir kısa mesaj göndermiş oluyor. Güvenlik kodunu ve kısa mesaj ile gelen şifreyi bu alana giriyoruz.

4. Adım
Bu son adımda habersiz ya da haberli olarak adınıza açılmış mobil hatları görüntüleyebilir ve o hatların şu anda hangi GSM operatörü bünyesinde hizmet aldığını görebilirsiniz. Eğer haberiniz olmadan açılmış, yabancı bir numara görüyorsanız en kısa sürede ilgili GSM operatörüne ulaşmanızı mutlaka öneriyorum.

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:WordPress online film izleme teması (ücretsiz)

Sonraki Yazı:Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    salih

    adıma bilmediğim bir numara kayıtlı ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz.

  2. Yazar
    Veliaht

    Öncellikle geçmiş olsun,size tavsiyem en kısa sürede ilgili gsm operatörünü arayın ve savcılığa şikayette bulunun

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.